Hogyan lesz a kutyámból „jó” kutya? - Mire jók a trükkök?
Mindenki arról álmodozik, hogy kutyája jól nevelt, és szófogadó legyen. Ne csináljon rosszat otthon, egyedül tudjon maradni, lehessen póráz nélkül sétálni vele, el lehessen vinni bárhova… Nem kell, hogy ez álom maradjon. Bármelyik kutyából lehet jó kutya!
Mit kell tudnia egy kutyának? – sokak szerint a legfontosabb, hogy engedelmes legyen, tudjon vezényszóra ülni, feküdni, hívásra jöjjön be a gazdához. Az összes többi feladat/trükk megtanítása időpazarlás, és nem az átlag kutyának való, hanem az „okos” kutyáknak.
Ez persze közel sem így van. Minden kutya okos. Minden kutyában megvan a lehetőség, hogy „jó” vagy „okos” kutya legyen. Minden a gazdin múlik, elfogadja-e az általánosításokat a kutyákkal kapcsolatban (a border collie a világ legokosabb kutyája, a német juhász nagyon engedelmes kutya, vagy a jack russel terrier nagyon makacs…) vagy kihozza belőle a benne rejlő képességeket.
Nap, mint nap találkozom az utcán olyanokkal, akik a kutyámat meglátva rögtön beskatulyáznak minket. „A border collie a világ legintelligensebb kutyája, azért tud ennyi mindent.” Nem. Azért tud ennyi mindent, mert megtanítottam neki. Önmagában csupán egy kutya, akiben képességek rejlenek, akinek nagyon jó a problémamegoldó képessége, aki nagyon szeret dolgozni. Nélkülem ő nem ugyan az a kutya, aki velem.
Ha ránézel a kutyádra, te mit látsz? – Ismered a kutyádat? Ő ismer téged!
Kutyáinkat nap, mint nap a képünkre formáljuk, akkor is, ha nem tudunk róla. Kutyánk folyamatosan figyel minket és tanul. Kipróbál dolgokat, és azt csinálja, amiért megerősítést kapott. Ez azt jelenti, hogy ha akarod, ha nem, tanítod a kutyádat minden alkalommal, amikor kapcsolatba lépsz vele (akkor is, ha éppen nem figyelsz rá!).
A kutyákat több ezer éven keresztül arra szelektáltuk, hogy emberi feladatokat lássanak el, együttműködjenek velünk. Ennek eredményeként képesek megérteni az emberi kommunikációt, megtanulni komplex feladatok végrehajtását velünk vagy nélkülünk, és örömmel csinálnak meg mindent, amit kérünk tőlük (nem kell őket ledominálni… uff).
Viszont annak ellenére, hogy a kutyák intelligens, érzékeny lények, akik ennyire ránk vannak hangolva, sokáig (Túl sokáig!!!) tanították őket barbarisztikus módszerekkel, eszközökkel, hogy „engedelmes” ebeket kapjanak… Ezek a módszerek legtöbbször többet ártanak, mint használnak. Ha ilyen módszerrel akad össze az ember, mindig jön a magyarázat és a kifogások. Azt mondják egyszerűbb így, vagy azt, hogy kemény kutya és csak így lehet elérni, hogy engedelmes legyen… E mögött legtöbbször az emberi tudatlanság áll. Ez ne tévesszen meg senkit, nem szükséges semmiféle erőszak és kényszerítés ahhoz, hogy szófogadó kutyát kapjunk (nagyon ritkán lehet csak szükség büntetésre).
Ezek után, vajon mitől lesz egy kutya „engedelmes” „jó” kutya?
Kezdjük magánál a tanításnál. A ma elismert leghatékonyabb módszer pozitív megerősítésen alapul. Ez bármilyen állatnál és embernél is sikeresen használható. Lényege, hogy a „jó” (számunkra tetszetős) viselkedéseket megerősítjük (jutalmat adunk). A kommunikációs szakadék áthidalásához gyakran alkalmazunk segédeszközt (klikker, síp, dícsérőszó…stb), mellyel megjelöljük a kívánt viselkedést, hogy a kutya tisztában legyen azzal, ez az, amit szeretnénk. Ilyenformán egyszerűen meg tudunk tanítani bármit, anélkül, hogy fizikai ráhatást alkalmaznánk. A bármi pedig szó szerint értendő, a lehetőségek határtalanok (fizikailag megvalósítható dolgok)!!!
Ez mind szép és jó, de mégis mitől lesz engedelmes a kutya?
Attól még, hogy a kutyád tud ülni, feküdni és bejön a hívásra, nem lesz feltétlenül engedelmes. Miért nem? Ez csak a jéghegy csúcsa. A kutyák nem csak fizikai energia levezetést igényelnek, hanem szellemi elfoglaltságot is! Ahhoz, hogy kutyánk egészséges legyen, ki kell elégíteni az egyedi igényeit mind fizikai, mind szellemi téren egyaránt. Nem elég csak ülni, feküdni megtanítani, és nem elég csak sétálni vinni vagy játszani vele. Mivel minden kutyának mások az igényei nincs univerzális recept arra, mit kell pontosan tenni, hogy kutyánk „tökéletes” legyen. De általában mindegyik kutyának szüksége van:
1. Megfelelő szellemi lefárasztás
2. Megfelelő fizikai lefárasztás
3. Megfelelő szociális igények kielégítése emberekkel, kutyákkal
4. Játék a gazdival
5. Különböző ingerkörnyezetekkel, helyzetekkel való ismerkedés
Ezek minden kutya életében fontos és meghatározó szerepű dolgok. Ez nem azt jelenti persze, hogy innentől minden percet a kutyával való foglalkozásra kell szánni, sőt…
Legjobb módja annak, hogy mindezt biztosítani tudjuk az, hogy tanítjuk a kutyát mindenfélére, és fokozatosan gyakoroljuk a tanultakat különböző helyeken (ingerkörnyezetekben). Minél több dolgot tanítunk meg neki, annál kellemesebb lesz vele az együttélés.
Minél több dolgot tanítasz meg, annál több pozitívumot tapasztalhatsz meg.
Néhány előnye a trükkök/feladatok tanításának:
- A különböző, egyszerűbb-komplexebb feladatok tanítása fejleszti a gondolkodást. – Minél több dolgot tanul meg a kutya, annál könnyebben oldja meg az új feladatokat, és jobban általánosítja a tanultakat különböző ingerkörnyezetekben. Emellett a mi gondolkodásunk és problémamegoldó képességünk is fejlődik.
- A tanítás pozitív élmény kutyának és gazdinak egyaránt. Ez a közös elfoglaltság fejleszti a kutya-gazdi kapcsolatot. A kutya megtanulja, hogy a gazdira figyelni, kéréseit teljesíteni csodálatos dolog.
- Fejleszti a gazdi–kutya kommunikációt. Egyre hatékonyabban tudjuk megértetni kutyánkkal, mit szeretnénk. - Ha a kutya nem ért valamit, kérdez tőlünk.
- Fejleszti a kutya (és a mi) koncentrációs képességét. Jobban és több ideig tud ránk figyelni, és legfőképpen szívesen teszi azt.
- A trükkökkel ki lehet oldani a kutyát. – Engedelmes feladatok után, vagy ha más miatt felgyülemlett feszültségek vannak a kutyában.
- Könnyen le lehet vezetni az energiát közös feladatokkal. – Fizikai és szellemi lefárasztás is egyben.
- A sok feladat/trükk megtanítása és fokozatos gyakorlása különböző ingerkörnyezetekben fejleszti a kutyában az önkontrollt. – Ez embernél is kutyánál is egyaránt nagyon jó türelemfejlesztő gyakorlat.
- Stresszes helyzetekben könnyebb a kutya kedvenc trükkjeivel kizökkenteni, elvonni a figyelmét és magunkra terelni.
- Vannak olyan helyzetek, ahol bizonyos trükkök igen hasznosak lehetnek. – Például tömegközlekedési eszközön: fordul, hátra…stb.
A fentiekből jól látszik, hogy a szófogadó kutyasághoz vezető út trükkökkel és játékos feladatokkal van kikövezve. A különböző dolgok tanítása és inger kontroll alá vonása hozza meg a legtöbb eredményt, alakítja ki a szoros kapcsolatot a gazdi-kutya között, hiszen a gazdi irányításával együttműködve oldják meg a dolgokat.
Az alapengedelmességi feladatok (behívás, ül, fekszik, lábhoz…) és a kreatív trükkök kiegészítik egymást, egyik a másik nélkül nem lehet teljes. Az engedelmességi feladatok monotonitása stresszt okoz a kutyában, gazdiban egyaránt, amit nagyon szépen ki lehet oldani trükkökkel, sőt sokszor jutalomnak minősülnek a trükkök a kutya számára!
Bármilyen feladatokat tanítunk és gyakorlunk, nagyon fontos, hogy sosem szabad túlságosan leterhelni a kutyát. Szabály: mindent a csúcson kell abbahagyni, hogy öröm maradjon. Nagyon fontos még a türelem és fokozatosság! Sose várjunk el olyat, amit még nem tanítottunk meg maradéktalanul, és sose sürgessük a dolgokat. A kutyák folyamatosan változnak (mint ahogy mi is!), idő kell, hogy agyilag beérjenek, és ránk hangolódjanak. Adjuk meg nekik ezt az időt.
Érdemes még figyelembe venni a következőket:
Hiába akarjuk rátestálni a kutyára a fegyelmet, fiatal kutyáknál ez nem fog menni úgy, ahogy mi szeretnénk. Ettől még nem makacs, kezelhetetlen, „rossz” a kutya… A serdülő kutyák sok mindent kipróbálnak, van úgy, hogy nagyot hallanak, „rosszalkodnak”. Ebben az időszakban nagyon fontos, hogy töretlen türelemmel folytassuk a kutya jó viselkedéseinek megerősítését, a nekünk nem tetsző viselkedéseket akadályozzuk meg vagy szakítsuk meg, emellett gyakoroljunk sok-sok inger kontroll feladatot. A siker nem fog elmaradni, a kutyának beérik a feje lágya és meglátszik majd a tanításunk.
Összefoglalva: Mit nyerhetünk azzal, hogy okosan foglalkozunk kedvencünkkel?
Egy figyelmes, boldog kutyát, aki szívesen működik együtt velünk bármikor, kérdez, szól, ha valami baja van, könnyebben kezelhető, és bárhova el lehet vinni magunkkal.
Hasznos tippek a mindennapokhoz:
- Tanítsd meg kutyádnak összeszedni és kidobni otthon az üres palackokat, zsebkendőket, vagy elpakolni a játékait! Mivel a kutya tudja mi a feladata, így nem fog unalmában rosszalkodni, hanem jelentkezik majd nálad, hogy dolgozni szeretne. – Nálunk minden séta után közvetlenül kezdődik a takarítás, Grace összeszedi és kidobja a szemetet, illetve ellenőrzi minden a helyén van-e. Ha nincs, akkor szól, vagy idehozza a kérdéses dolgot.
Hasznos trükkök:
Hátrálás – Szűk helyen közlekedéshez jól jön
Mancsot/pacsit – Mancsmosásnál elengedhetetlen
Hopp – fel/le – Például autóba beugráshoz
Forog és fordul
Ezeken kívül rengeteg kreatív trükköt lehet hasznosítani a mindennapokban, minden a gazdi és kutyája fantáziáján múlik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése